Robert Gaweł były senator PiS został wielkopolskim kuratorem oświaty. Jego nominacja wzbudziła kontrowersje bo przypomniano jego wypowiedzi z 2019 roku, gdzie podczas spotkania wyborczego mówił o LGBT  “niech nas pocałują w tyłek”. Temu, by Robert Gaweł pełnił funkcję kuratora oświaty, przeciwne są m.in. poznańskie struktury opozycji.

Poznańską opozycje bulwersuje to, że kuratorem oświaty zostaje osoba która w 2019 roku podczas spotkania wyborczego we Wrześni krytycznie wyrażała się na temat postulatów społeczności LGBT. „Mianem europejskości ma być to, czy będą w Polsce związki partnerskie, a może kiedyś adopcje dzieci. Niech nas pocałują w tyłek! W Polsce żadna mniejszość nie może mieć specjalnych przywilejów” – mówił były senator.

Poznańska Nowoczesna zapowiada akcję #nienaszkurator, która rozpocznie się już w środę 23 września. “Nie akceptujemy tego, by tacy ludzie odpowiadali za edukację w naszym województwie. Będziemy zbierać podpisy za odwołaniem pana Gawła ze stanowiska” napisał na Facebooku Bartłomiej Ignaszewski, poznański radny i wiceprezes poznańskiej Nowoczesnej.

Robert Gaweł z wykształcenia jest historykiem i nauczycielem, absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1991 do 2014 roku pracował jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie. Jest nauczycielem dyplomowanym i weryfikatorem prac maturalnych OKE w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą. Od roku 2014 jako członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego kierował szkolnictwem na terenie powiatu. W latach 2015-2019 był senatorem RP IX kadencji.