Policjanci z Poznania i funkcjonariusze z Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją oraz handlem podrobionymi papierosami. Śledczy ustalili, że skarb państwa na działalności grupy mógł stracić ponad milion złotych. Zatrzymano 12 osób. Wszystkim podejrzanym grozi do 5 lat więzienia.

Grupa działała od sierpnia 2019 roku na terenie województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego. Według ustaleń śledczych kierował nią 43-letniego mężczyzna.

Policjanci i celnicy przeszukali ustalone miejsca produkcji papierosów pod Zieloną Górą, pomieszczenia na terenie powiatu poznańskiego, gdzie funkcjonowały drukarnie biorące udział w produkcji podrobionych opakowań, a także miejsca zamieszkania członków grupy przestępczej. W wyniku przeszukań funkcjonariusze znaleźli 334 000 sztuk papierosów i 33 kilogramy tytoniu nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy, pieniądze w kwocie 650 000 złotych oraz gotowe opakowania popularnych marek papierosów z podrobionymi znakami towarowymi. Zabezpieczono również maszyny wykorzystywane do produkcji – do paczkowania i foliowania, a także wagę oraz tzw. wykrojniki i płyty offsetowe — informuje Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji.

 

Jak ustalili śledczy, od sierpnia w 2019 r. do maja 2020 przestępcy wyprodukowali i 1 116 000 nielegalnych papierosów. Skarb Państwa stracił przez to ponad 1 milion złotych.

Zatrzymani to 11 mężczyzn i kobieta, w wieku od 22 do 69 lat. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. Pięciu podejrzanych zostało objętych policyjnym dozorem. Wobec jednego podejrzanego zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 30 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa wszystkim grozi do 5 lat więzienia.