Koronawirus może utrzymać się w powietrzu nawet 3 godziny a na powierzchniach zdecydowanie dłużej. To najnowsze wyniki badań opublikowane w cenionym medycznym piśmie.

Wyniki, które opisuje dziś świat to nie internetowe spekulacje lecz rezultat naukowych badań opublikowanych w New England Journal of Medicine.

Z badań naukowców z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Montanie, wynika:

– Koronawirus może przetrwać w powietrzu do 3 godzin choć po godzinie traci połowę właściwości zakaźnych i po każdej kolejnej jest słabszy ale żyje w powietrzu

– Na plastiku i stali nierdzewnej wirus żyje do 3 dni

– Na kartonie wirus przeżyje dobę

– Na miedzi Koronawirus przetrwa 4 godziny

Przed uzyskaniem tych wyników sądzono, że wystarczy zachowanie odstępu ponieważ wirus miał mieć ciężkie cząsteczki i opadać na ziemię. Te wyniki jednak temu przeczą.

Z uwagi na wagę tych informacji publikujemy link do oryginalnego artykułu z pisma medycznego – TUTAJ

Dlatego jeszcze ważniejsze jest pozostawanie w domach, wychodzenie tylko w niezbędnych okolicznościach i zachowywanie higieny, min. częste mycie rąk.

Dziś podano także alarmujące wiadomości o zgonie 37-latki z powodu Koronawirusa w Poznaniu. Choć wcześniej sądzono, że wirus zabija ludzi młodszych tylko gdy mają inne choroby, u zmarłej dziś kobiety było zupełnie inaczej. Piszemy o tym TUTAJ

Liczba zakażonych w Polsce przekroczyła już pół tysiąca.