Wielkopolskie Muzeum Niepodległości kupiło album zawierający 138 niepublikowanych dotąd zdjęć Ignacego Jana Paderewskiego. Fotografie przedstawiają działalność publiczną i życie prywatne kompozytora. Niektóre z nich można oglądać online.

Album pokazuje Paderewskiego nie tylko jako premiera czy dyplomatę, ale również prywatnie – z żoną i przyjaciółmi. Na zdjęciach uchwycono szczegółowo również posiadłość kompozytora Riond-Bosson w szwajcarskim Morges.

– Album kupiliśmy na aukcji organizowanej przez antykwariat ze Szczecina. Prawdopodobnie sprzedała go rodzina potomków jednego z sekretarzy, która jednak chciała zachować anonimowość. Nie mamy wątpliwości, że są to zdjęcia dużej wartości historycznej. Wszystkie są czarno-białe lub w sepii i zachowały się w bardzo dobrym – mówi wyjaśnia prof. Olaf Bergmann z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

źródło : WMN

Fotografie powstawały od początku 1919 roku, czyli od objęcia przez Paderewskiego stanowiska premiera polskiego rządu, aż do drugiej połowy lat 30-tych, kiedy to założono m.in. z jego inicjatywy tzw. Front Morges.