Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu wraz z Radą Osiedla Stare Miasto i Miastem Poznań postanowił, zmienić przestrzeń na placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu i wyjść ze sztuką „na ulicę”.

To już kolejny projekt w ramach cyklu Młoda rzeźba UAP — Plac Cyryla Studencka Scena Postaw Twórczych. Od 16 stycznia można oglądać kolejną ekspozycję, tym razem jest to praca studentów z Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Julii Szewczyk, Katarzyny Gliwy, Wiktora Tomaszewskiego, Pawła Gostomskiego i Roberta Brilla.

Pierwsza odsłona ww. projektu miała miejsce 5 listopada 2019 roku, gdzie zaprezentowano kompozycję rzeźbiarską pt. „Słowiki” autorstwa: Bartosza Ługowskiego z wydz. Rzeźby UAP, Wiktorii Łuszczewskiej z wydz. Rzeźby UAPAniki Naporowskiej z wydz. Rzeźby UAP, Ilony Turek z wydz. Rzeźby UAP, Antoniny Bąk z wydz. Architektury UAP. Ekspozycję uzupełniały „Studium aktu żeńskiego” autorstwa Aniki Naporowskiej z wydz. Rzeźby z UAP i „Studium aktu męskiego” autorstwa Piotra Owczarka z wydz. Rzeźby UAP.

Nowa rzeźba na Cyryla

źródło : UAP

Prace studenckie wykonane zostały z żywic syntetycznych, materiału lekkiego i odpornego na warunki atmosferyczne. Prezentacje mają charakter cykliczny. Za półtora miesiąca mają pojawić się kolejne rzeźby. Wszystkie powstały na plenerze rzeźbiarskim „Wokół kuli”, zorganizowanym przez poznański Uniwersytet Artystyczny w ośrodku w Skokach w zeszłym roku.