Pięć miesięcy przed zakładanym terminem, pierwsze tramwaje dowiozą pasażerów do nowej pętli przy ul. Unii Lubelskiej w Poznaniu. 

W pierwszej kolejności z trasy będzie korzystał tramwaj linii numer 5, a docelowo będzie tu kursować także tramwaj linii numer 11 oraz – po oddaniu do użytku układu drogowego – również autobus linii numer 174.

Nowa pętla pozwoli na większe zintegrowanie linii autobusowych i tramwajowych, ponieważ zastosowano tam po raz pierwszy w Poznaniu awangardowe rozwiązanie ułatwiające korzystanie z komunikacji przez pasażerów. Na pętli Unii Lubelskiej będzie obowiązywał tak zwany odwrócony kierunek ruchu dzięki czemu będzie możliwe niezwykle wygodne i sprawne wykonywanie przesiadki z tramwaju na autobus “drzwi w drzwi” – wyjaśnia Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

NOWA PĘTLA TRAMWAJOWA W POZNANIU 

Na nowej pętli tramwajowej jest także parking na 100 rowerów. Przygotowano również miejsce, w którym w przyszłości stanie stacja ładowania autobusów elektrycznych.

źródło : UMP

Wzdłuż torowiska, na odcinku od ronda Żegrze do nowej pętli, powstała nowa jezdnia, która została przedłużona do osiedla przy ul. Falistej. Z jednej strony są tam nowe chodniki oraz droga rowerowa, a z drugiej – ścieżka pieszo-rowerowa. Nowy odcinek trasy tramwajowej zostanie otwarty 1 września