Czternaście – tyle obecnie koni znajduje się Ogniwie Konnym Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Od miesiąca w stajni w Żydowie stacjonują dwa młode, nowe wierzchowce. To Jegr – polski koń sportowy, który jest w policyjnej stajni od miesiąca, oraz Rosman – koń śląski, który przyjechał w zeszłym tygodniu. Obydwa są młode, mają zaledwie 3 lata.

Podstawą przyjęcia ich do Policji był wymóg, aby były zdrowe. Zwierzęta przeszły pozytywnie wszystkie specjalistyczne, szczegółowe badania weterynaryjne.

Obecnie jeźdźcy zapoznają się z nimi. Karmią i uczą ich wszystkiego od podstaw. Jak przyznaje kierownik zespołu konnego asp. Agnieszka Idczak-Mazur są to młode konie, które w pierwszej kolejności muszą zostać zajeżdżone, a później będą szkolone do atestacji, czyli pierwszego i najważniejszego egzaminu. Jego pozytywny wynik sprawi, że będą mogły wraz ze swoimi jeźdzcami patrolować miejskie ulice oraz tereny zielone.

Zarówno konie, jak i ich jeźdźcy uczą się cały czas. Raz zdobytą umiejętność, utrwalają na systematycznych treningach. To niewątpliwie bardzo wymagająca służba, którą pełnią prawdziwi pasjonaci. Policjanci o wielkich sercach i jeszcze większym zamiłowaniu do zwierząt – mówią policjanci