W Poznaniu rozpoczął się proces wymiany wiat przystankowych. Do końca 2019 roku zostanie wymienionych 150 wiat przystankowych. Wielkość niektórych może zaskakiwać i rodzić pytanie, komu mają one służyć. 

Nowe wiaty charakteryzują się nowoczesnym designem. Są wykonane z aluminium, szkła i drewna. Konstrukcja ma kolor grafitowy z zielonymi akcentami. Typowa wiata posiada dach o szerokości blisko 200 cm, chroniący przed słońcem i deszczem oraz ściany boczne wykonane ze szkła, będące zabezpieczeniem przed wiatrem. Wiaty będą wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej, a także wygodną ławkę z oparciem wykonaną z drewna.

– Nowe wiaty zwiększą komfort pasażerów i jakość ich obsługi. Lepiej chronią przed deszczem i wiatrem i dzięki oświetleniu, pozwolą pasażerom korzystać z rozkładów jazdy nawet w nocy. Ich kolorystyka i konstrukcja spełnia wytyczne ZTM – mówi Bartosz Zeidler, dyrektor Grupy Produktów odpowiedzialny za markę City Marketing.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, która jest odpowiedzialna za montaż, proces realizacji wiat stawia wiele wyzwań z uwagi na dużą różnorodność platform przystankowych. Różnią się one między sobą zarówno długością, jak i szerokością, dlatego nie da się zastosować jednego modelu wiaty. To narzuca realizatorom konieczność pogodzenia wymagań dotyczących bezpieczeństwa ruchu pasażerów i funkcjonalności wiat.

– Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pasażerów. Musimy zapewnić swobodne przejście dla rodzin z wózkami dziecięcymi i osób z niepełnosprawnościami, w tym korzystających z wózków inwalidzkich. Dlatego każda wiata jest dopasowywana do możliwości, jakie wynikają z uwarunkowań przestrzennych – podkreśla Zeidler.

Firma zapewnia, że trwa proces wypracowania optymalnego rozwiązania dla tak trudnych lokalizacji, a wszelkie ustalenia są konsultowane między ZTM, MPK a Grupą MTP. Po uzyskaniu niezbędnych opinii i modyfikacjach proces stawiania wiat na wąskich platformach rozpocznie się w drugiej połowie 2019 r.

W sumie do 2025 roku w Poznaniu pojawi się 600 wiat i większości będą one na szerokich platformach przystankowych.