Janusz Góra oraz Dariusz Dudka będą nowymi asystentami trenera w Lechu Poznań. 

Po sezonie, w którym Lech wywalczył wicemistrzostwo kraju, następują zmiany w sztabie szkoleniowym. Opuścili go Dariusz Skrzypczak, który został trenerem beniaminka PKO Ekstraklasy – Stali Mielec, a także Karol Bartkowiak. Ten drugi przenosi się do rezerw, gdzie będzie pełnił funkcję asystenta, odpowiadającego za pracę z piłkarzami, którzy mają w perspektywie przenosiny do pierwszej drużyny.

– Zależało nam na tym, żeby to były osoby, które nadal pasują do naszej filozofii gry. Wiedzieliśmy, jak chcemy przemodelować sztab, mocno dyskutowaliśmy nad tym z trenerem i teraz możemy przedstawić efekty. Ważne jest to, żeby przy okazji zmian w sztabie pierwszej drużyny wzmocnić także współpracę z Akademią na szczeblu trenerskim — opowiada dyrektor sportowy Lecha, Tomasz Rząsa.

Jednym z nowych asystentów będzie Janusz Góra. Ten były obrońca Górnika Wałbrzych oraz Śląska Wrocław, mający na koncie 11 występów w reprezentacji Polski, od 28 lat żyje poza Polską. Najpierw grał w klubach niemieckich, a potem podjął się pracy szkoleniowej – prowadził SSV Ulm 1846, a także Red Bull Salzburg, gdzie szkolił juniorskie drużyny.

źródło: lechpoznan.pl/fot. Przemysław Szyszka

– Stoi za nim ogromne doświadczenie z pracy w ostatnich latach w jednej z największych kuźni talentów w Europie, czyli Red Bull Salzburg. Tam, podobnie jak u nas, stawiają odważnie na młodzież, grają ofensywnie, wysokim pressingiem, chcą dominować na boisku. Dlatego Janusz Góra idealnie pasuje do mojego sztabu, bo wyznajemy niemal taką samą filozofię gry — mówi Dariusz Żuraw, który do sztabu w roli swojego asystenta zaprosił także Dariusza Dudkę.

Dariusz Dudla od pięciu lat jest związany z Lechem, w którym najpierw występował w pierwszej drużynie, a później w rezerwach, w których mocno przyczynił się do awansu do drugiej ligi. Tam doskonale poznał się z Dariuszem Żurawiem.

– Mogę powiedzieć, że Darek był taką moją prawą ręką na boisku, jako kapitan dowodził chłopakami. Miał świetny kontakt z młodymi zawodnikami, którym pomagał się piłkarsko rozwijać. Przeprowadzaliśmy wspólne treningi indywidualne dla naszej zdolnej młodzieży i wiadomo było, że krok po kroku szykowaliśmy go do tej roli — dodaje Żuraw.

Dudka przez ostatni rok pracował w klubowej Akademii i ma licencję trenerską UEFA A. Jednym z asystentów będzie również Łukasz Becella. Za pracę z bramkarzami odpowiadać będzie nadal Michał Chamera, natomiast o przygotowanie fizyczne piłkarzy dbać będzie duet Karol Kikut oraz Andrzej Kasprzak.