Naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego odkryli w Wielkopolsce nowy i bardzo groźny gatunek kleszcza. Przenosi bardzo niebezpieczne dla ludzi choroby.

Badacze w dwóch wsiach województwa wielkopolskiego wyłapali kilkaset gryzoni z których następnie pobrali kleszcze. Wśród nich znaleźli kilkuset przedstawicieli nowego gatunku, który przenosi niezwykle groźne choroby jak – kleszczowe zapalenie mózgu, kleszczowy tyfus syberyjski, choroby związane z bardzo wysokimi gorączkami i inne.

Nowy gatunek kleszcza to Haemaphysalis concinna, Najpewniej przywędrował do Polski wraz z myszami. Wcześniej ich obecność stwierdzano w Niemczech.

Rozprzestrzenianie się kleszczy (w tym Haemaphysalis concinna) na nowe terytoria łączy się ze zmianami klimatycznymi. Kleszcze zabijają minusowe temperatury, a zimy od kilku lat są słabe. Wiosny i lata natomiast bardzo ciepłe, co pomaga rozmnażać się kleszczom.

Warto dokładnie się oglądać po spacerach po terenach zielonych. Dobrze jest też popsikać się dowolnym preparatem odstraszającym kleszcze.