W dziesiątej jubileuszowej edycji ogólnopolskiego konkursu malarskiego Nowy Obraz – Nowe Spojrzenie największe uznanie jury zdobyły prace Alicji Pakosz absolwentki Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. 

Laureatem tegorocznej Nagrody Artystycznej UAP została Alicja Pakosz, absolwentka Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jury doceniło artystkę: „za surrealistyczne spojrzenie na rzeczywistość, za odwagę w sposobie myślenia. Doceniona została też wyobraźnia i poczucie humoru. To, że artystka potrafi znaleźć związki pomiędzy rzeczywistością a poezja”.

jedna z prac Alicji Pakosz/ źródło: UAP

Jury wyróżniło także pracę Martyny Pinkowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Anny Grzymały z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W tym roku do konkursu zgłoszono 205 prac. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 15 artystów, których dzieła można od kilku dni oglądać na ogólnodostępnej wystawie w Starej Papierni przy ul. Szyperskiej 8 w Poznaniu.

finałowe prace / źródło UAP

Tegoroczna wystawa ukazuje rozmaite treści podejmowane przez artystów najmłodszego pokolenia i jak zawsze zaskakuje różnorodnością formalną i wizualną oraz mapuje najnowsze tendencje i nurty w polskim młodym malarstwie współczesnym. Wystawa ukazuje związki między byciem w świecie i jego obserwacją a zapisem tych doświadczeń na płaszczyźnie obrazu – mówi dr Natalia Czarcińska – jedna z kuratorek wystawy.

Nagroda Artystyczna UAP jest przyznawana w drodze konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie od 2012 roku. Adresatami tego konkursu są studenci i absolwenci kierunku malarstwo państwowych uczelni artystycznych w Polsce. Konkurs służy promocji najlepszych z nich. Jest także narzędziem popularyzacji malarstwa oraz najodważniejszych postaw młodych twórców.

Nagroda Artystyczna UAP wynosi 10 000 złotych. Wszystkie osoby nominowane do Nagrody Artystycznej UAP otrzymują zaproszenie do udziału w wystawie konkursowej w Poznaniu oraz nagrody rzeczowe. Więcej informacji o konkursie znajdą Państwo w tym linku http://nowyobraz.uap.edu.pl/