12 milionów złotych będzie kosztował nowy wybieg dla żyraf i nosorożców w poznańskim ZOO. Dziś miasto podpisało umowę z wykonawcą. Wybieg ma być gotowy w 2020 złotych. 

Wybieg zajmie niemal 18,5 tys. metrów kwadratowych, z czego 13,5 tys. stanowić będą wybiegi zewnętrzne. Dzięki ich dużej powierzchni i odpowiedniemu ukształtowaniu terenu zwierzęta zyskają należytą przestrzeń do życia.

– Nasze żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu, który nie jest dostosowany do ich potrzeb biologicznych, a są to wyjątkowe żyrafy – żyrafy Rothschilda – podkreśla Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO.

źródło : UMP

W ramach realizowanej inwestycji wykonany zostanie dwukondygnacyjny budynek wyposażony w salę dydaktyczną, umożliwiający oglądanie zwierząt zimą. Przestrzeń zostanie podzielona na wybiegi wewnętrzne oraz przestrzeń dla zwiedzających. Na elewacji frontowej gmachu powstanie duża, szklana fasada. Zwiedzającym udostępniony zostanie fragment parteru budynku z pomieszczeniami sanitarnymi, które będą dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Na tej kondygnacji pojawią się także informacyjne tablice multimedialne. Na pierwszym piętrze z kolei zlokalizowana zostanie antresola oraz sala projekcyjna.

W budynku znajdować się będą również zaplecza magazynowe i techniczne. Przed wejściem będzie niewielki, utwardzony plac z ławkami. Po stronie zachodniej budynku widoczny będzie wybieg dla żyraf, a po stronie wschodniej dla nosorożców.

Inwestycja zostanie ukończona w listopadzie 2020 roku, a jej koszt to ponad 12 mln zł.