Szymon Szymankiewicz przygotował grafikę z nożem, którego rękojeść przypomina profil Jarosława Kaczyńskiego. Grafikę szybko zaczęto powielać w internecie. Oburzyła państwowe media.

Szymon Szymankiewicz jest pracownikiem poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Gdy kariera grafiki przyspieszyła i stała się popularna w internecie, jej autora skrytykowały media narodowe. Artyście zarzucono podgrzewanie atmosfery po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zamordowanego ciosami nożem.

Od autora grafiki odciął się rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który zlecił sprawdzenie, czy została ona udostępniona na profilach społecznościowych uczelni.

Do dyskusji wokół grafiki odniósł się dziś Szymon Szymankiewicz.

Niniejszym oświadczam, że plakat, który wywołał kontrowersje i medialne poruszenie nie stanowi mowy nienawiści i nie zawiera wezwania do niej. Ma on jedynie skłaniać do refleksji. Plakat jest wynikiem indywidualnej twórczości artystycznej i nie reprezentuje żadnej instytucji, w szczególności Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wbrew oświadczeniom mediów nigdy nie był on publikowany na stronach Uniwersytetu, ani powiązanego z nim portalu „The Culture of The Poster”. Wszystkich, których dotknął czas publikacji najmocniej przepraszam – stwierdza Szymon Szymankiewicz


Szymon Szymankiewicz jest asystentem w II Pracowni Plakatu poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.