101 lat temu, 27 grudnia 1918 roku, wybuchło Powstanie Wielkopolskiego. Z tej okazji w Poznaniu zaplanowano wiele uroczystości.

Popołudniu odbędą się główne uroczystości upamiętniające zryw sprzed 101 lat. Rozpoczną się one o godz. 16:30 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy skrzyżowaniu ulic: Matyi, Królowej Jadwigi, Niezłomnych i Wierzbięcice. W ich trakcie, o godz. 16:40, w całym mieście zawyją syreny.

Obchody 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Do godz. 18.00 przed Odwachem, w którym mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego, można odwiedzić “Miasteczka Powstańczego 1918”, gdzie prezentowane są wyjątkowe eksponaty – m.in. samochód pancerny Erhardt M-17 “Pułkownik Kazimierz Grudzielski”, armata 7,7cm FK 96, miotacze min z 1916 roku. Obecni będą także rekonstruktorzy w umundurowaniu z pierwszych godzin powstania. O godz. 12.00 i 14.00 będzie można zobaczyć odprawę wart konnych w wykonaniu Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. O godz. 15.00 zapraszamy do Sali Kinowej muzeum na prelekcję z filmem i pokazem zdjęć o “Pułkach kawalerii w Powstaniu Wielkopolskim”.

O godz. 18:30 warto przyjść na plac Wolności, gdzie obejrzeć będzie można widowisko multimedialne “Światło zwycięstwa Poznań 2019”.

Obchody 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wieczorem, od godz. 19:30 na Dziedzińcu Urzędu Miasta odbędzie się koncert pieśni patriotycznych “Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”. W wydarzeniu będą uczestniczyć harcerze i grupy rekonstrukcyjne. Wspólnie z artystami zaśpiewać będzie można utwory, które na stałe wpisały się do kanonu muzyki polskiej: “Przybyli Ułani pod okienko”, “Gdy szedłem raz od Warty” czy “Rozkwitały pąki białych róż”, śpiewane przez znanych, polskich artystów.