W każdy piątek i sobotę restauratorzy będą mogli mieć otwarte ogródki gastronomiczne do godziny 23 ale tylko w weekendy. To ważna zmiana dla lokali zlokalizowanych poza obszarem Parku Kulturowego Stare Miasto.

Obecnie ogródki gastronomiczne i stoiska promocyjne poza strefą staromiejską mogą działać przez cały tydzień w godzinach 6 – 22. Dłuższe godziny funkcjonowania obowiązują tylko w strefie staromiejskiej (ograniczonej ulicami: Solna, Wolnica, Małe Garbary, Garbary, Podgórna, Aleje Marcinkowskiego). Tam ogródki mogą być otwarte od poniedziałku do czwartku i w niedziele w godzinach 6 – 24, a w piątki i soboty w godzinach 6 – 2 następnego dnia

Po interwencjach restauratorów z poza strefy staromiejskiej, którzy uważali, że są traktowani nierówno, władze miasta postanowiły wydłużyć działanie ogródków gastronomicznych.

– Mamy na uwadze trudną sytuację poznańskich restauratorów w czasie pandemii koronawirusa oraz to, że mieszkańcy chętnie spędzają czas poza domem. Dlatego po długim okresie zamknięcia branży gastronomicznej przez rząd, zdecydowaliśmy o wydłużeniu godzin funkcjonowania ogródków do godziny 23 w wybrane dni tygodnia. To rozwiązanie będzie funkcjonować do końca roku. Jeśli się sprawdzi, zostanie wprowadzone również w kolejnym sezonie – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zmiana dotyczy ogródków i stoisk promocyjnych zlokalizowanych poza obszarem Parku Kulturowego Stare Miasto, czyli w strefie śródmiejskiej, pośredniej i peryferyjnej. Zgodnie z podpisanym w tym tygodniu zarządzeniem prezydenta, w piątki i soboty goście będą mogli korzystać z miejsc przed lokalami do godziny 23. Od poniedziałku do czwartku i w niedziele ogródki będą działać tak jak do tej pory, czyli w godz. 6 – 22 w danym dniu, a w przypadku gdy dniem następnym jest dzień ustawowo wolny od pracy, również dłużej, czyli do godz. 23. Ponadto w dniach, w których czas funkcjonowania ogródków ustalono do godz. 23, dopuszczono doliczenie dodatkowych 30 minut jako czasu potrzebnego na ich zamknięcie.

Aby funkcjonujący już ogródek lub stoisko mogło działać dłużej, właściciel lokalu musi wystąpić do ZDM o zmianę obowiązującej decyzji administracyjnej wydanej na zajęcie pasa drogowego.