Prezydent Jacek Jaśkowiak zwrócił się do miasta partnerskiego z Chin o pomoc w walce z koronawirusem. Chińczycy zgodzili się na pomoc.

Chińskie doświadczenia są niezwykle cenne, poniważ przez ostatnie miesiące uczono się tam skutecznej walki z epidemią.

Podejmujemy działania, by zwiększyć liczbę wykonywanych badań na koronawirusa. To kluczowe dla zahamowania rozwoju epidemii. Możliwości laboratoryjne mamy, potrzebujemy jednak testów. Zwróciliśmy się o wsparcie w tym zakresie do naszego miasta partnerskiego w Chinach – Shenzhen. Liczymy, że uda nam się w miarę szybko je pozyskać – zapowiedział prezydent Poznania

Wedlug wstępnych informacji Chińczycy obiecali pomoc. Bardzo cenna może okazać się wymiana wiedzy między lekarzami z Shenzhen i Poznania. Jacek Jaśkowiak poprosił jednak także o pomoc bardzo konkretną.

Poprosiliśmy przedstawicieli miasta Shenzhen o możliwość zakupienia u nich bezpośrednio kombinezonów i masek ochronnych – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Przekazaliśmy im też informację, jakie testy są potrzebne naszemu szpitalowi miejskiemu  i sanepidowi. Liczymy na to, że uda się je tam kupić.

Szczegóły współpracy będą znane niebawem.