Choć w Poznaniu nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia Koronawirusem objawy paniki są widoczne. Z półek znika już nie tylko płyn do dezynfekcji ale także mydło.

Takie zdjęcia jak poniższe obiegają internet i pokazują jak wykupywane jest mydło czy płyny do dezynfekcji.

Niezwykle trudno też kupić w aptekach maseczki. Wielokrotnie powtarzano jednak, że nie chronią one przed wirusami. Nosić je powinny jedynie osoby zarażone. Maseczka po jednym zdjęciu traci też swoje właściwości więc trzeba by mieć ich przy sobie bardzo dużo, by za każdym razem zakładać nową. Apele jednak nie pomagają. Ludzie i tak wykupują maseczki.

W tramwaju sfotografowano także osobę w masce i płaszczu ochronnym ale pozostaje nadzieja, że był to żart.

 

Żadnych powodów do paniki nie ma. Jedyny stwierdzony przypadek zakażenia Koronawirusem jest w Zielonej Górze.Należy zachowywać podstawową higienę.

WHO wskazuje na pięć zaleceń, które pomogą nam zmniejszyć ryzyko zakażenia Koronawirusem.

1.MYCIE RĄK

Ręce należy myć bardzo często i starannie. Mydło zabija Koronawirusa. Bardzo często to właśnie przez dłonie wirusy dostają się do organizmu. Poza domem dotykamy rozmaitych przedmiotów w przestrzeni publicznej, później przykładamy rękę do twarzy i wirusy dostają się do organizmu. Często mycie rąk to podstawa profilaktyki antywirusowej.

2. BEZPIECZNY DYSTANS

Metr odległości od osób, które kaszlą bądź psikają. Chodzi o to, by nie wdychać wirusa, który może być rozsiewany przez psiknięcia czy kaszel.

3. NIE DOTYKAJ OCZU,UST, NOSA

Na dłoniach znajduje się najwięcej wirusów bo nimi dotykamy różne obiekty w przestrzeni publicznej. Dotykając następnie brudnymi dłońmi okolic oczu,ust,nosa transportujemy wirusy do organizmu.

4. KONSULTUJ Z LEKARZEM NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Jeśli zauważysz gorączkę, kaszel, kłopoty z oddychaniem – zgłoś się do lekarza. Jeśli będziesz podejrzewać, że to Koronawirus zadzwoń na infolinie NFZ, zanim pojedziesz do lekarza. Jeśli objawy będą poważne nie jedź do lekarza samemu bo możesz roznieść wirusa. Numer infolinii NFZ – 800-190-590

5. DBAJ O HIGIENĘ

Nie korzystaj z chusteczek higienicznych, których już używałeś/używałaś. Jeśli psikasz – zasłaniaj usta. To samo z kaszlem. Chroń także innych przed wirusami.

Koronawirus – jak się nie zarazić?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości związane z Koronawirusem – proszę zadzwonić pod numer infolinii NFZ dedykowanej pytaniom o Koronawirusa – 800-190-590