Gra miejska, kampania reklamowa na ulicach i szereg wystaw ta w skrócie będą wyglądać obchody 90-lecia Powszechnej Wystawy Krajowej. Dziś oficjalnie rozpoczęto rocznicowe uroczystości.

Już w najbliższą sobotę mieszkańcy będą mogli przyłączyć się do jubileuszu i wziąć udział w grze miejskiej „Wejściówka na PeWuKę”.

– Obchody będą miały charakter takich ciągłych wydarzeń, które będą miały miejsce na naszym terenie, ale też w Poznaniu. Do jubileuszu przyłączyły się instytucje miejskie. Muzea poznańskie już informują poznaniaków i wszystkich gości naszego miasta, czym była PeWuKa. Będziemy pokazywać dużą makietę, która będzie odwzorowaniem terenów targowych sprzed 90 lat, ale PeWuKa to nie tylko były targi– mówi Przemysław Grodzki z Zespołu Komunikacji Korporacyjnej.

– Bez PeWuKi nie byłoby dzisiejszych targów i dzisiejszego Poznania. Radość z odzyskania niepodległości była jej paliwem. PWK miała integrować ludzi i podkreślać dumę z niepodległej Polski, którą odzyskaliśmy po tylu latach niewoli. To była radość i cieszenie się z osiągnięć. Przez kilka miesięcy zwiedziło ją 4,5 mln osób. Nazywamy ją eventem wszech czasów. Gdybyśmy powiedzieli to kiedyś, to nikt nie wiedziałby, co to znaczy. Dzisiaj witamy to pojęcie w zupełnie nowej rzeczywistości. PWK była mitem założycielskim współczesnego Poznania – mówi prezes Grupy MTP Przemysław Trawa.

fot. materiały prasowe

W tym roku mija 90 lat od otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej, którą w 1929 r. zorganizowano z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości. Wystawa odbyła się na 65 ha Poznania, głównie na terenie obecnych Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Na wystawę zbudowano między innymi obecny Dworzec Zachodni w Poznaniu. W dawnym hotelu Polonia, który powstał dla gości imprezy, dziś działa szpital. Częścią PeWuKi była też Palmiarnia. Powszechna Wystawa Krajowa została otwarta w Poznaniu 16 maja 1929 roku. Trwała 138 dni. Obejrzało ją cztery i pół miliona ludzi.