Prawo i Sprawiedliwość odnotowało po raz pierwszy w czasie swoich rządów tak niskie poparcie. Różnice do partii rządzącej zmniejsza natomiast Koalicja Obywatelska. Wyniki pozostałych ugrupowań są stałe.

Prawo i Sprawiedliwość odnotowało rekordowo niskie poparcie. W sondażu Kantar dla TVN PiS notuje spadek z 41 do 35 procent poparcia. Zyskuje natomiast Koalicja Obywatelska której poparcie to dziś 30 procent. Oznacza to rekordowo niewielką różnicę między elektoratami tych dwóch partii od wyborów w 2015 roku.

Część komentatorów łączy te wyniki ze zmianą przywództwa w Koalicji Obywatelskiej. Jej nowym przewodniczącym został z potężnym poparciem działaczy – Borys Budka. Budka już zmienił sposób przewodzenia KO. Organizowane są regularne spotkanie przewodniczącego z wyborcami na profilu KO na FB, gdzie bezpośrednio zadawać można pytania Budce. Nowy będzie też sztab zarządzający partią. Niebawem ogłoszony zostanie natomiast szef sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Część komentatorów twierdzi, że spadek poparcia dla PiS wynika także z awantury o sądy, którą wywołała ustawa nazywana kagańcową. Wprowadziła ona szereg restrykcji dla sędziów, którzy skrytykują władzę. Przeciwko zapisom ustawy protestuje Komisja Europejska, Komisja Wenecka oraz najważniejsze autorytety prawnicze Polski i Europy. Zdaniem ekspertów ustawa ta ogranicza niezależność sądownictwa.

W sondażu Kantar dla TVN wyniki pozostałych partii to 13 procent dla Lewicy (wzrost o 1 procent) oraz po 7 procent dla PSL-Kukiz i Konfederacji.

Słabnące poparcie dla PiS może, rzecz jasna, odbić się na szansach Andrzeja Dudy na reelekcje. Poparcie dla A.Dudy, na kilka miesięcy przed wyborami, w porównaniu z poprzednimi prezydentami, jest najniższe.