Rząd wystąpił do operatorów sieci komórkowych o dane osób w stosunku do których istnieje podejrzenie, że mogą być zakażone koronawirusem i są na kwarantannie. Sprawę ujawniła fundacja Panptykon a opisał jako pierwszy dziennik Rzeczpospolita.

Premier Morawiecki 24 marca wydał polecenie największym operatorom komórkowym by przekazywali służbom i wojewodom dane lokalizacyjne telefonów, należących do osób objętych kwarantanną, W piśmie do operatorów Premier argumentuje te decyzje specjalną ustawą o walce z koronawirusem. Ta ma dawać prawo szefowi rządu do – wydawania decyzji bez uzasadnienia a te obowiązują osoby prawne, jednostki organizacyjne i przedsiębiorców. Informacje są przekazywane a finansuje ten proces urząd wojewódzki na Mazowszu.

Dziennik Rzeczpospolita zapytał T-Mobile o realizowanie polecenia Premiera. Operator przyznał, że wykonuje decyzję szefa rządu. Natomiast Orange i Play odpowiedziały, że nie wykonały jeszcze tej decyzji ponieważ postanowienie, które otrzymały nie weszło jeszcze w życie. Podobnie Plus odpowiedział, że nie przekazuje danych na podstawie tej decyzji.

Operatorzy, którzy dotychczas opierają się przekazywaniu danych dotyczących swoich klientów niedługo nie będą już mogli tego robić. Nowa ustawa nazywana Tarczą Antykryzysową 2.0 zmusi ich do tego.

Cały tekst Rzeczpospolitej przeczytać można TUTAJ