7 osób zatrzymanych, zlikwidowany zakład produkcyjny i magazyn podrabianych leków. To wyniki akcji policjantów CBŚP z Poznania. Rozpracowali oni zorganizowaną grupę przestępczą, która trudniła się produkcją i handlem lewymi lekami.

Policjanci CBŚP ustalili, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa grupa co najmniej kilku osób, które w sposób zorganizowany, na zasadzie doskonale prosperującego przedsiębiorstwa, sprzedawały „leki” o łącznej wartości co najmniej 2,5 mln złotych. „Lekarstwa” trafiały na teren RP, jak i niemal do wszystkich krajów UE – informuje biuro prasowe CBŚP.

Część gotowych „leków” docierała do Polski z Chin kanałem przerzutowym przez Wielką Brytanię i Czechy. Medykamenty sprzedawano w większości przez internet, a do klientów docierały w przesyłkach kurierskich. Aby ukryć nielegalną działalność, przesyłki były nadawane z przygranicznych województw Polski, z daleka od faktycznego miejsca produkcji i magazynowania. Ze wstępnych opinii biegłych wynika, że sprzedaż tych substancji niosła za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia kupujących.

W tej sprawie policjanci zatrzymali 7 osób. Wśród nich jest osoba, która usłyszała zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej i kierowania nią. Podczas akcji funkcjonariusze CBŚP zarekwirowali kilka tysięcy gotowych „lewych” leków o działaniu m.in. przeciwnowotworowym, anabolicznym i na potencje.

Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, przedstawiono także zarzuty naruszenia przepisów ustawy prawo farmaceutyczne, ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, oraz zarzut sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób, oraz prania pieniędzy.

Podejrzanemu o kierowanie grupą grozić może kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności, a w przypadku pozostałych podejrzanych nawet 12 lat więzienia. 3 osoby spośród 7 zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowane.