Już 3 razy dzięki nim udało się zmniejszyć skutki wypadków drogowych i zapobiec tragedii. Autostrada Wielkopolska zakupiła 10 osłon energochłonnych. Te specjalne „poduszki” montowane są na samochodach ciężarowych i mają zadbać o bezpieczeństwo pracujących na jezdni drogowców. 

Poduszki energochłonne zamontowane na ciężarówkach przeszły już swój pierwszy test bojowy. 3 razy uratowały życie drogowcom, którzy pracowali na pasie jezdni autostrady. Gdyby nie ta zapora, rozpędzone samochody rozjechałyby pracowników autostrady.

Wypadki, w których kierowcy najechali na tył osłony energochłonnej pokazały, że sprzęt ten spełnił swoje zadanie. Wszystkie roboty prowadzone na jezdni,  staramy się w miarę możliwości zabezpieczać tym sprzętem. Nasi pracownicy, korzystający z osłony również czują się bezpieczniej prowadząc prace na autostradzie – mówi Włodzimierz Matczak, dyrektor Eksploatacji Autostrady w firmie Autostrada Eksploatacja.

źródło : Autostrada Wielkopolska

Uszkodzone osłony energochłonne zostały już wymienione na nowe. W każdym z 5 obwodów utrzymania autostrady są po 2 poduszki antyzderzeniowe z których mogą korzystać drogowy. Osłony montowane są do samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 8 ton. Ich celem jest pochłonięcie energii kinetycznej pojazdu uderzającego w osłonę. Autostrada Eksploatacja jako pierwsza w Polsce zaczęła stosować osłony antyzderzeniowe.

źródło : Autostrada Wielkopolska

Drogowcy przypominają o 5 żelaznych zasadach, dzięki którym zapewnimy bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale też innym użytkownikom drogi:
Zasada 1: zachowuj odstęp, tak by w razie potrzeby swobodnie wyhamować.
Zasada 2: zjeżdżając z autostrady, sygnalizuj manewr z wyprzedzeniem.
Zasada 3: obserwuj cały czas to co się dzieje wokół, by móc w razie niebezpieczeństwa zareagować.
Zasada 4: sygnalizuj niebezpieczeństwo zostawiając z przodu swojego samochodu trochę miejsca.
Zasada 5: miej ograniczone zaufanie do innych użytkowników drogi.