Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej przegłosowano podwyżkę cen biletów MPK w Poznaniu. Ceny wzrosną od 1 lipca. Przeciwko podwyżkom byli przedstawiciele PiS-u, lewicy i Prawa do Miasta.

Ceny biletów okresowych dla pasażerów płacących podatki na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniem dotyczącym organizacji transportu publicznego mają wzrosnąć o około 20 procent. Koszt Biletu Metropolitalnego 30-dniowego na strefę A zmieni się z obecnych 99 zł na 119 zł.

Droższe będą bilety papierowe, przejazdy w ramach T-Portmonetki, a uczniowie podstawówek stracą darmowe przejazdy.

Ci, którzy korzystają z T-Portmonetki, od 1 lipca 2020 r. za pierwszy przejechany przystanek zapłacą 0,72 zł, za drugi i trzeci 0,60 zł. Wzrost ceny za przystanki 1-3 wynosi 20 proc., za przystanki 4-5 – 18 proc., a za przystanki 6-7 – 13 proc. Od ósmego przystanku cena się nie zmieni.

Od 1 lipca 2020 r. proponowana jest także zmiana taryfy jednorazowych biletów czasowych. Nowością będzie bilet obowiązujący do 15 minut na strefę A+B+C+D w cenie 4 zł, który ma zastąpić obecny bilet do 10 minut za 3 zł.

Wzrosną zarówno ceny pozostałych dwóch biletów jednorazowych (o 1 zł), jak i czasowych biletów jednorazowych krótkookresowych (24-godzinne i siedmiodniowe).