Kordian Mańkowski absolwent UAP w Poznaniu otrzymał główną Nagrodę Rektorów w Konkursie Najlepsze Dyplomy Projektowe 2018 państwowych uczelni artystycznych w Polsce. 

Kordian Mańkowski, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jest zwycięzcą rozstrzygniętego w sobotę w Katowicach konkursu „Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych”. Konkurs jest organizowany przez katowicką ASP po raz dziewiąty, biorą w nim udział wszystkie polskie publiczne uczelnie artystyczne, które zgłaszają do niego swoje najlepsze dyplomy z danego roku. Spośród nich jury wybiera zwycięzców.

– To jest co roku bardzo trudna decyzja, ponieważ obszar, jaki eksplorują studenci, jest niezwykle szeroki – komentuje prof. Bogna Otto-Węgrzyn z katowickiej ASP, przewodnicząca tegorocznego jury.

Adaptive Vehicle (bo tak nazywa się pojazd) wygląda bardzo futurystycznie. Na tle innych pojazdów, które dziś jeżdżą po ulicach, wyróżnia go to, że jest możliwość dostosowania samochodu do dwóch trybów jazdy, miejskiego i pozamiejskiego. W zależności od trybu zmianie ulega funkcjonalność samochodu, rodzaj napędu, rozstaw osi, całkowita długość, środek ciężkości i promień skrętu.

W trybie pozamiejskim (sport) samochód napędzany silnikiem spalinowym jest w stanie osiągnąć prędkość do 150 km/h. Podczas jazdy w mieście, jest zasilany silnikiem elektrycznym i rozpędza się maksymalnie do 50 km/h. W trybie miejskim, część energii zasilającej pojazd pozyskiwana jest z energii hamowania, która trafia do akumulatorów.