Segregowanie śmieci, wyłączanie prądu, zakręcanie wody czy ograniczenie stosowania toreb plastikowych – to najprostsze czynności, które wpływają na poprawę środowiska. Co jeszcze można zrobić by być bardziej eko? Fundacja Komputronik zachęca wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie, w którym dla uczestników i szkół do wygrania będą karty podarunkowe oraz ekologiczne rozwiązania technologiczne. Szkoła, której zespół zdobędzie pierwsze miejsce otrzyma dodatkowo 10 000 zł na zakup sprzętu elektronicznego.

Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi na proekologiczne postawy w codziennym życiu i edukowanie najmłodszych. Ideę podjętych działań wyjaśnia Monika Buczkowska, prezes Fundacji Komputronik.

 Redakcja: Skąd pomysł na konkurs „Pokażcie jak Wasza szkoła może być eko!”?

Moniak Buczkowska: Problem ze stanem środowiska jest jednym z najbardziej palących zagadnień w ostatnich miesiącach. Smog, tony plastiku, zanieczyszczenia wody, emisja CO2 – to największe zagrożenia z którymi mierzy się społeczeństwo. Wiele mówi się o systemowych zmianach, ale warto zastanowić się czy nie lepiej zacząć dbać o ekologię od siebie. Zdecydowaliśmy zaangażować się w walkę o środowisko i promować proekologiczne postawy. W związku z tym przygotowaliśmy konkurs „Pokażcie jak Wasza szkoła może być eko!”. Zadaniem konkursowym jest nagranie przez grupę uczniów krótkiego filmu z odpowiedzią na konkursowe pytanie. 

R: Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce. Zgłoszenia mogą przesyłać grupy – maksymalnie dziesięcioosobowe, które zaangażują się w przygotowanie krótkiego filmu.

R: Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w Waszej akcji?

Moniak Buczkowska : Zadanie jest bardzo proste. Wystarczy nagrać krótki film, na którym uczniowie pokażą co ich szkoła może zrobić by być bardziej eko i prześlą go do nas przez platformę konkursową dostępną na stronie www.fundacjakomputronik.pl/konkurs. Liczymy na kreatywne pomysły, które każda szkoła będzie mogła wdrożyć w życie i w ten sposób poprawić stan środowiska. Mogą to być proste czynności jak segregowanie śmieci czy wyłączanie prądu, ale jestem przekonana, że dla uczniów będzie to doskonała zabawa połączona z edukacją i wymyślą oni pełno niestandardowych rozwiązań.

 R: Co można wygrać?

M.B. : W konkursie nagrodzimy trzy najlepsze filmy. Będziemy oceniać oryginalność, pomysłowość, kreatywność oraz jakość wykonania filmu. Każda osoba ze zwycięskiej drużyny, która zaangażuje się w produkcję video, otrzyma od nas Kartę Podarunkową do Komputronik oraz butelkę filtrującą Brita. Uczniowie będą też walczyć o ekologiczne rozwiązania technologiczne dla swoich szkół. Instytucje, których drużyny wygrają, otrzymają od nas oczyszczacze powietrza, zestaw dzbanków filtrujących oraz ekspresy Nespresso. Dodatkowo szkoła, której drużyna zajmie pierwsze miejsce, otrzyma od nas voucher o wartości 10 000 zł na zakup sprzętu w Komputronik. Tutaj zostawiamy pełną dowolność – zależy nam na tym, aby to dyrekcja sama wybrała sprzęt, który jest najbardziej potrzebny uczniom i szkole.

R: W jaki sposób będziecie zachęcać uczniów do zaangażowania się i przesyłania zgłoszeń?

M.B. : Konkurs komunikujemy we własnych kanałach oraz w mediach ogólnopolskich. Informacje o naszej akcji rozesłaliśmy także do dyrekcji szkół. Mam nadzieję, że szczytna idea oraz atrakcyjne nagrody zachęcą wszystkich do zaangażowania się i przesyłania swoich pomysłów.

R: Eko Challenge to niejedyne działanie podejmowane przez Fundację Komputronik. W jakich innych obszarach działa jeszcze Fundacja?

M.B. : Jako Fundacja Komputronik chcemy na każdym etapie ułatwiać dostęp do innowacyjnych narzędzi wspierających nowoczesną edukację i motywujących do osiągnięcia sukcesu osobistego i zawodowego. Naszym celem jest stwarzanie szansy na rozwój ambitnym ludziom, posiadającym duży potencjał. Do tej pory udało nam się pomóc osobom indywidualnym oraz instytucjom. Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Fundacji zdecydowaliśmy się przekazać trzem szkołom niezbędny sprzęt, który pozwoli uczniom zdobyć nowe umiejętności. Wcześniej zaangażowaliśmy się w pomoc zespołowi PUT MOTORSPORT z Politechniki Poznańskiej, który dzięki naszemu wsparciu zbudował profesjonalny symulator. Naszym beneficjentem jest także Dawid Bartniczak – uczeń ósmej klasy o nieprzeciętnych umiejętnościach programistycznych. Cały czas przyjmujemy wnioski o wsparcie. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nasza pomoc pozwoli odnieść ogromny sukces wszystkim beneficjentom.

Więcej informacji o akcji oraz Fundacji można znaleźć na stronie https://fundacjakomputronik.pl/konkurs/

Powyższy materiał jest artykułem sponsorowanym przez Fundację Komputronik