Więcej buspasów, większa punktualność i więcej przesiadek. Poznań chce mieć najlepszą komunikację miejską w Polsce. 

O tym, że transport publiczny jest coraz bardziej popularny, świadczyć mogą liczby. W 2018 z tramwajów w Poznaniu oraz autobusów na terenie miasta i gmin ościennych skorzystało prawie 260 milionów pasażerów. To 4 miliony więcej niż w roku poprzednim i ponad 60 milionów w porównaniu z rokiem 2013. Jednak w obliczu sytuacji, w jakiej się znajdujemy, to niestety cały czas za mało. Dlatego Miasto wprowadza plan działań (ABC), który doprowadzi do tego, że transport publiczny w Poznaniu będzie najbardziej efektywny w kraju – informują urzędnicy.

Urzędnicy chcą poprawić komunikację autobusową między innimi przez urchomienie nowych  buspasów i specjalnych śluz umożliwiających autobusom szybszy przejazd na skrzyżowaniach. Obecnie w Poznaniu jest ponad 10 kilometrów buspasów. To zaledwie 2 procent w odniesieniu do całkowitej długości sieci komunikacji autobusowej. Autobusy mogą korzystać również z około 5 kilometrów śluz i wspólnego torowiska z tramwajami. W ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawią się kolejne buspasy, które mają istotnie poprawić warunki komunikacji autobusowej, a także usprawnią poruszanie się pojazdów komunikacji publicznej podczas remontów.

Poznań chce mieć najlepszy transport w Polsce

Ponadto opracowana zostanie kompleksowa koncepcja dotycząca nowych buspasów w centrum. Aktualnie trwają przygotowania do przetargu — zlecenie na nie nastąpi przełomie I i II kwartału. Na podstawie wykonanej koncepcji podjęte zostaną działania, zmierzające do tego, aby autobusy nie stały w centrum w korkach, a pasażerowie nie tracili cennego czasu.

Poprawa miejskiej komunikacji ma także polegać na polepszeniu punktualności odjeżdżających autobusów i tramwajów.

– Przyjrzymy się rozkładom jazdy autobusów i tramwajów tak, by po zmianach łatwiej było o przesiadki z jednego środka na drugi. Rozkłady dla autobusów i tramwajów wciąż są traktowane osobno, a powinniśmy na nie patrzeć jak na jedną całość – mówi Jan Gosiewski, szef Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.