Poznań jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu “Lider Dostępności”. Nagrodę odebrała Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami, podczas VI Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbył się w piątek w Gdyni. 

Coroczny konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Wydarzenie objęte  honorowym patronatem Prezydenta RP powstało, by promować najlepsze rozwiązania, które pozwalają dostosować budynki i przestrzeń publiczną do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Nagrody przyznawane były w ośmiu kategoriach: “Grand Prix”, “Architekt/Urbanista”, “Sieć placówek”, “Obiekt usługowy”, “Obiekt mieszkalny”, Obiekt zabytkowy”, “Przestrzeń publiczna” oraz “Samorząd”.

Nagroda w kategorii “Samorząd” jest przyznawana gminie, która wyróżnia się w prowadzeniu konsekwentnej polityki na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Poznań okazał się bezkonkurencyjny w tej dziedzinie.

– Poznań jest miastem otwartym na wszystkich – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. –  Chcemy, by osoby z niepełnosprawnościami w pełni uczestniczyły w życiu publicznym i swobodnie poruszały się w przestrzeni miasta. Naszym obowiązkiem jest zapewnić im taką możliwość. Dlatego wprowadzamy Standardy Dostępności, dzięki którym każda miejska inwestycja jest planowana tak, by odpowiadała potrzebom osób z niepełnosprawnościami, matek z wózkami czy starszych poznaniaków.

 

kontakt