Uroczystości związane z 64. rocznicą robotniczego zrywu rozpoczęły się w niedzielę o świcie. Kulminacyjna część obchodów odbyła się na placu Adama Mickiewicza, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca i przypomniano wydarzenia z 1956 roku.

Punktualnie o godz. 9.30 w całym Poznaniu rozbrzmiały syreny alarmowe. Na placu Adama Mickiewicza odśpiewano Hymn Państwowy. Głos zabrał prezydent Poznania, który przypomniał wydarzenia sprzed 64 lat.

– Powstanie Poznańskiego Czerwca 1956 roku jest istotną częścią naszej tożsamości. Chciałbym, abyśmy dzisiaj spróbowali “na nowo” odczytać jego przesłanie,by do wspominanych wydarzeń odnieść się z dzisiejszej perspektywy. Czym był Poznański Czerwiec? Buntem o podłożu ekonomicznym. Spontanicznym wybuchem społecznych nastrojów przeciw władzy, która nie potrafiła zarządzać państwem i zabezpieczyć podstawowych potrzeb materialnych obywateli.Domagano się “chleba”. I ten pierwszy w komunistycznej Polsce protest zderzył się z bezwzględną machiną propagandy i przemocy,niszczącą prawa obywatelskie i wolność. Wówczas społeczeństwo rozpoczęło walkę o “O Boga, za wolność, prawo (…)”,czyli o jakość narodowej wspólnoty – mówił Jacek Jaśkowiak prezydent Poznania, oddając hołd bohaterom Czerwca’56.

W imieniu uczestników wolnościowego zrywu głos zabrał Jerzy Kazimierz Majchrzak, uczestnik wydarzeń czerwcowych i prezes Stowarzyszenia “Poznański Czerwiec ’56”.

Rankiem 28 czerwca 1956 roku zamilkły narzędzia i maszyny. Władza zakpiła z robotników i ich postulatów. Z ich prawa do godnego życia. Cegielszczacy zdecydowali się sięgnąć po ostateczność. Krzykiem i uniesioną pięścią chcieli wywalczyć chleb i wolność dla siebie i swoich rodzin. Poznaniacy zawołali na tyle głośno, że usłyszał ich cały świat – wspominał Jerzy Majchrzak.

Obchody na placu Adama Mickiewicza zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56, po których odbyła się Msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa Damiana Bryla w Kościele OO. Dominikanów.

W uroczystości przed Poznańskimi Krzyżami, oprócz uczestników Powstania Poznańskiego oraz reprezentantów władzy samorządowej i wojewódzkiej, wzięli udział przedstawiciele NSZZ “Solidarność”, parlamentarzyści, poznańscy i wielkopolscy radni, a także przedstawiciele wojska i służb mundurowych. Hołd ofiarom Czerwca ’56 oddali też, stacjonujący w Wielkopolsce, amerykańscy żołnierze American soldiers of the Mission Command Element based in Poznań.