Polska wspiera Litwę w związku z napływem imigrantów, których z Bliskiego Wschodu przewozi Białoruś i wysyła do Unii Europejskiej. Do służb, które pomagają Litwinom dołącza teraz policjanci z Poznania.

 

Na Litwę wyjechała grupa poznańskich policjantów z prewencji. O wyjeździe funkcjonariuszy poinformował rzecznik wielkopolskiej policji.

Od początku roku Litwa próbuje radzić sobie ze zwielokrotnionym napływem migrantów, którzy nielegalnie przedostają się przez granicę białorusko-litewską.

Litewska Państwowa Służba Ochrony Granic poinformowała o blisko 1800 osobach, pochodzących głównie z Iraku, Syrii, Tadżykistanu i Rosji, które w bieżącym roku przedostały się nielegalnie na Litwę z terytorium Białorusi. To ponad dwadzieścia cztery razy więcej niż przez cały ubiegły rok – czytamy na rządowych stronach.

Mamy do czynienia z kryzysem, który został sztucznie i intencjonalnie wykreowany – informuje polski rząd. Dlatego Polska w ramach europejskiej współpracy wysyła na Litwę swoich funkcjonariuszy, by pomogli w walce z nielegalnym przekraczaniem granic.