Kolejna rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Poznaniu. W środę odebrali klucze do świeżo wyremontowanego miejskiego mieszkania. 

Repatrianci to młode małżeństwo: państwo Elmira i Aleksander oraz ich trzyletni synek, Walery. Dotychczas miejscem ich zamieszkania było miasto na południu Kazachstanu, dawna stolica kraju — Ałmaty. Pani Elmira jest prawnuczką zesłańców. Jej rodzina była represjonowana i zesłana do Kazachstanu w 1936 z terytorium dzisiejszej zachodniej Ukrainy. Jej siostra, Weronika, mieszka w Polsce już od kilku lat, a do Poznania przyjechała na studia.

Mieszkanie dla repatriantów pochodzi z zasobów lokalowych Miasta Poznania. Jest dwupokojowe, o powierzchni 49 m kw. Wyremontował je Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, a pieniądze na jego wyposażenie przekazał wojewoda wielkopolski.

Repatrianci dostają nie tylko mieszkanie. Przez pierwsze dwa lata swojego pobytu w Poznaniu będą mogli też liczyć na dodatkowe świadczenia. Miasto może im również przyznać asystenta rodziny, który pomoże w zaaklimatyzowaniu się i znalezieniu pracy.

Od 2017 r. do Poznania wprowadziły się już trzy rodziny repatriantów, czwarta być może przyjedzie jeszcze w tym roku.