Od 18 maja zostają otwarte zakłady fryzjerskie, restauracje, puby i kawiarnie. Będzie można korzystać z hal sportowych. Więcej osób będzie mogło być w tramwajach i autobusach miejskich. 

Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Częściowo otwarte będą także lokale gastronomiczne z zachowaniem reżimu sanitarnego – powiedział Mateusz Morawiecki Premier RP.

źródło : Twitter/kancelaria premiera RP

 

źródło : Twitter/Kancelaria premiera RP

Zmienią się również zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej. Do tej pory było to 50 proc. miejsc siedzących, a teraz jest to 30 proc. wszystkich miejsc: i siedzących i stojących. Od poniedziałku możliwie również będzie prowadzanie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, zwiększona będzie też liczbę osób, które mogą ćwiczyć na orlikach – dodał premier.

źródło : Twitter/kancelaria premiera RP

Od 25 maja w klasach 1-3 szkoły podstawowej zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Nie będzie to zwyczajna edukacja, ale zajęcia opiekuńcze. Będą także możliwe konsultacje dla maturzystów w szkołach. Natomiast od 1 czerwca z takich konsultacji będą mogli skorzystać wszyscy uczniowie. Jeśli ktoś nie będzie jednak chciał posłać dziecka do szkoły, może zostać w domu i dalej pobierać zasiłek opiekuńczy.

Od 18 maja umożliwimy udział w zajęciach praktycznych w szkołach policealnych, ale również niektórych zajęć w technikach i szkołach branżowych. 18 maja działalność mogą rozpocząć schroniska młodzieżowe oczywiście przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Uczniowie w niewielkich grupach mogą też wracać na zajęcia artystyczny, a dla dzieci ze specjalnymi potrzebami mogą odbywać się indywidualne zajęcia rewalidacyjne – powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Więcej osób będzie także mogło pojawić się w kościele na mszy. Ustalono, że na 10 metrach kwadratowych będzie mogła przebywać jedna osoba.

Szczegółowe informacje dotyczące tzw “odmrażania gospodarki” powinny w ciągu kilku najbliższych godzin pojawić się na stronach rządowych.