Sejm uchwalił nowelizację, która odbiera kobietom prawo do natychmiastowej informacji o innym lekarzu, który może wykonać aborcję przy ciężkim uszkodzeniu płodu, jeśli ten, do którego się zwróciły powołał się na klauzulę sumienia.

Dotychczas, w sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu, lekarz, który powoływał się na klauzulę sumienia musiał wskazać innego lekarza, który zabieg wykona. To gwarantowało kobietom szybką i bezpieczną informację.
Ten zapis właśnie zniesiono.

Teraz kobiety by poznać nazwisko i miejsce pracy innego lekarza, będą musiały ze sprawą tak intymną, dzwonić na infolinię NFZ.

Ten obowiązek informacyjny na podstawie art. 23 ustęp 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowany ze środków publicznych, realizuje Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej chwili, w dobie cyfryzacji, dostępu do infolinii, rożnymi metodami, środkami komunikacji możemy taką informację uzyskać – mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Senat chciał by to zatem szpital lub przychodnia wskazywała innego lekarza by informacja pojawiała się szybko ale PiS w sejmie poprawkę senatu odrzuciło.

Teraz nowelizacja trafi do prezydenta a potem kobiety po odmowie lekarza będą musiały szukać ginekologa same.