Najpierw było wypracowywanie koncepcji, później malowanie na ścianie i jest. Słuchaczki Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku w Poznaniu stworzyły swój mural. W centrum miasta (róg ulic Ślusarskiej i Wodnej) powstało dzieło, które ma przypominać, że wiek to tylko metryczka. Liczy się to co w głowie i sercu. 

Mural przedstawia osobę (autorki nie definiują, czy to kobieta, czy mężczyzna), który ma wiosnę w głowie. Bo mimo wieku cały czas czuje się młodo. Mural jest pierwszym (ma powstać w sumie ich 5) projektem w ramach cyklu „Warstwy”, który będzie w takich właśnie malowidłach poruszał ważne aspekty życia społecznego.

Nad koncepcją pierwszego muralu poznańskie seniorki — słuchaczki Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku pracowały pod opieką artystyczną Jagody Zych (absolwentki malarstwa UAP).

fot: mural namalowany przez seniorki róg ul. Ślusarskiej/Wodnej / źródło : materiały prasowe

Działania projektowe poprzedzone były wstępem teoretycznym, który wprowadził uczestników w tematykę i zainspirował do pracy twórczej. Seniorzy poznali całkowity proces powstawania malowidła – poczynając od fazy projektowej, poprzez przenoszenie wzoru na ścianę, aż po pracę wykonawczą — mówi Jagoda Zych opiekunka artystyczna projektu.

Powstanie muralu to także symboliczny początek 10. edycji jesiennego cyklu wydarzeń „Senioralni. Poznań” organizowanego przez Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. „Senioralni” odbędą się w dniach 5-15 października. Pełen program wydarzeń dostępny będzie w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań” i na stronie www.centrumis.pl.