70 poduszek w kształcie serca uszyto na pierwszych w tym roku warsztatach w ramach akcji „Serce od serca”. Klub Kobiet Aktywnych gminy Czerwonak oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Promnicach wraz z mieszkańcami powiatu poznańskiego rozpoczęli w Koziegłowach kolejną akcję, która wspiera kobiety zmagające się z rakiem piersi. 

– Szyjąc poduszki staramy się wesprzeć osoby po mastektomii częściowej lub całkowitej. Zaraz po operacji chronią ranę przed obtarciem, a na dalszym etapie leczenia zapobiegają opuchliźnie i zmniejszają napięcie w barku. Uszyte przez nas poduszki trafiają do Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Oczywiście jeśli ktoś się zgłosi do nas indywidualnie, to także taką poduszkę otrzyma – powiedziała Justyna Maćkowiak-Szukalska, która wraz z Karoliną Wasilewską-Waligórską koordynuje akcję w naszym regionie.

fot: akcja szycia poduszek: źródło : powiat poznański

Warsztaty odbędą się również w gminach: Swarzędz, Kostrzyn, Luboń, Suchy Las i Pobiedziska. Dodatkowo uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w bezpłatnej nauce badania piersi. Pomysł narodził się w 2001 roku, a jego autorką była Janet Kramer-Mai, pielęgniarka zajmująca się onkologią w Erlanger Medical Center z hattanooga w stanie Tennessee, u której zdiagnozowano raka piersi. To właśnie dla niej wykonano pierwszą poduszkę, która wygodnie mieściła się pod pachą i chroniła przed przypadkowymi uderzeniami.

– Zapraszamy wszystkich chętnych. Aby do nas dołączyć wystarczą uśmiech i chęć pomocy innym. Poduszki w większości gmin powiatu poznańskiego, co jest możliwe między innymi dzięki współpracy z powiatem – dodała Justyna Maćkowiak-Szukalska.

W ubiegłym roku wolontariuszki z powiatu poznańskiego uszyły około 2 tys. poduszek, a w całej Polsce powstało ich ponad 11 tys.