To był pierwszy taki koncert w Starej Papierni, od kiedy budynek został przejęty przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego oraz UAP zaprosiły w niedzielny wieczór poznaniaków na wyjątkowy koncert. Na odzyskanym dla sztuki dziedzińcu Starej Papierni wystąpi Atom String Quartet.

Mury Starej Papierni w ostatnią niedzielę wakacji zanurzyły się w stylistyce jazzowej – choć klasyczny, jeśli chodzi o dobór instrumentów. Kwartet Atom zaprezentował program, który wypełniły utwory z płyt zespołu: AtomSPHERE, Seifert oraz PENDERECKI — mówi Magdalena Wiśniewska Wicedyrektor ds. artystycznych Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Atom String Quartet powstał w 2010 r. w Warszawie. Tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Kwartet występował na największych światowych festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz Jamboree oraz Solidarity of ArtsASQ jest także pierwszym polskim zespołem, który dwukrotnie wystąpił na europejskich targach jazzowych jazzahead w Bremie (2015 i 2018). Kwartet ma na koncie pięć autorskich albumów, które zostały docenione zarówno przez krytykę, jak i słuchaczy.

Mieszcząca się pod adresem Szyperska 8, Stara Papiernia to obecnie jeden z adresów Uniwersytetu Artystycznego Poznań. Władze uczelni planują, że w przyszłości powstanie tu unikalne w Polsce, Uczelniane Centrum Cyfrowe, gdzie studenci, a także pracownicy UAP, będą mogli realizować swoje projekty badawcze.