Między 18 a 29 czerwca Poznań zmieni się w plenerową scenę zasilaną energią widzów i zaproszonych artystów – cyrkowców, tancerzy, performerów, muzyków a wszystko dlatego że startuje 31. edycji Festiwalu Teatralnego Malta.

Hasłem 31. edycji Festiwalu Malta jest “Powrót na ziemię / Back to the Ground”. I w końcu festiwal wraca do korzeni czyli z przedstawieniami na ulicach w parkach i skwerach zielni.

– Konsekwentnie łączymy różne światy, pokazujemy, jak rzeczy nieoczywiste, na pozór niezależne połączone przez talent twórczy i siłę sztuki stają się dostępne dla każdej osoby wiedzionej ciekawością poznania. Tej ciekawości naszym widzom i widzkom nigdy nie brakuje. Mamy poczucie, że pandemia na nowo wyzwoliła potrzebę wspólnego świętowania i celebrowania bycia razem. Z wirtualnych przestrzeni ostatnich miesięcy powróćmy zatem na ziemię, odzyskajmy grunt pod nogami – podkreślają organizatorzy festiwalu.

W tym roku poznaniacy i turyści będą mogli wziąć udział w 143 wydarzeniach, w tym 136 bezpłatnych. Wszystko to przygotowuje ponad 600 artystów w 24 lokalizacjach na terenie Poznania.

Do Poznania przyjedzie miedzy innymi “najczęściej nagradzany” i “najambitniejszy” reżyser naszych czasów – Milo Rau. W programie Generatora Malta sztuka angażująca społeczne konteksty ziemi – w parku Wieniawskiego wykopana zostanie twierdza, instalacja Oli Korbańskiej i Iwo Borkowicza dla działań z obszaru sztuki i aktywizmu. Wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera koncertu “Projekt Krynicki” Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Alka Nowaka ze specjalnym udziałem Orkiestry Sinfonia Varsovia i Bassemem Akiki oraz koncert finałowy Jazz Band Młynarski-Masecki.

Festiwal będzie obecny także na innych fyrtlach. Uczestnicy razem artystkami Agnieszką Grodzińską i Magdaleną Starską odwiedzą Głuszynę i Krzesiny, gdzie zaplanowane jest wielkie “Święto fyrtli”, a także koncert Fanfara Awantura, piknik, społeczna rzeźba, spacery i wiele sąsiedzkich aktywności.

Więcej informacji i szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie festiwalu.