Trudno sobie wyobrazić Poznań bez Międzynarodowych Targów Poznańskich a targi bez Poznania. Mało która instytucja wywarła tak wielki wpływ na charakter i kształt tego miasta.  MTP kończy sto lat. Świętowanie jubileuszu targów potrwa rok.

Przez lata Międzynarodowe Targi Poznańskie były oknem na świat, zwłaszcza kolorowy świat Zachodu. Tu po raz pierwszy w 1957 roku Polacy mieli okazję wypić Coca-Colę, tu w 1929 roku pokazano pierwszy w Polsce telewizor, a w 1956 roku dzięki zagranicznym dziennikarzom uczestniczącym w targach, świat dowiedział się o wielkim strajku robotników w Poznaniu i jego krwawym stłumieniu przez władze.

Targi od początku były miejscem rynkowych premier, gdzie nawiązywano wartościowe kontakty handlowe i promowano polską gospodarkę. Dzięki temu, jeszcze przed II wojną światową, Poznań wyrósł na czwarty pod względem wielkości ośrodek targowy w Europie. Dziś Grupa MTP jest największym organizatorem targów w Polsce i bezapelacyjnym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej.

  Jesteśmy firmą na wskroś poznańską, dlatego zależy nam, by nasze miasto dobrze się rozwijało – podkreśla Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – Dlatego, oprócz organizacji szeregu wartościowych wydarzeń dedykowanych szerokiej publiczności, sukcesywnie wymieniamy też wiaty przystankowe, przygotowujemy się do modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej Arena, otwieramy wkrótce teren targów na miasto, tworząc plac – Strefę Kultury i podziemny parking, remontujemy też restaurację i butikowy hotel w Parku Sołackim – dodaje.

Świętowanie jubileuszu rozpocznie się już w piątek, 28 maja. Tego dnia o godz. 15:30 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta otwarta zostanie plenerowa wystawa zdjęć i wspomnień z targów – wiele z nich napłynęło jako zgłoszenia w konkursie „Historie z Iglicą w tle”. W piątek jubileuszowe flagi pojawią się na ul. Św. Marcin. O tym, ze targi odbywały się w wielu miejscach Poznania (np. Zamku czy nad Maltą) przypominać będzie także okolicznościowy tramwaj, który już w piątek wyjedzie na ulice Poznania i, na początek, kursować będzie na trasie linii 8.