Rada Miasta Poznania przegłosował propozycje zmian w Strefie Płatnego Parkowania. SPP będzie na Wildzie i Łazarz. Tam zacznie działać od października tego roku. Strefa zostanie także poszerzona na Jeżycach. Więcej zapłacimy też w centrum. 

Strefa Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu

Poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania o tereny Wildy i Łazarza zostało zaplanowane na 1 października br. W przypadku obu tych dzielnic SPP obejmie obszar na północ od ul. Hetmańskiej. Jej wprowadzenie połączone będzie ze zmianami w organizacji ruchu, mającymi na celu uspokojenie i zmniejszenie natężenia ruchu, uporządkowanie parkowania. Strefa Płatnego Parkowania będzie nadal obowiązywać na terenie Jeżyc pomiędzy ul. Polną, a ul. Przybyszewskiego.

Stawki za postój w SPP:

1-sza godzina: 3,50 zł

2-ga godzina: 4,20 zł

3-cia godzina: 4,90 zł

Każda kolejna godzina: 3,50 zł

SPP będzie działać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00.

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Centrum rusza w czerwcu 2020

Teren osiedla Stare Miasto objęty zostanie Śródmiejską Strefą Płatnego Parkowania Centrum. Pierwotnie jej uruchomienie planowano na 1 kwietnia, jednak ze względu na obowiązujący stan epidemii koronawirusa SARS – CoV-2, zdecydowano o zmianie tej daty na 1 czerwca br. Od tego dnia zaczną obowiązywać nowe stawki za parkowanie na terenie Starego Miasta, a także cena i warunki uzyskania abonamentu dla mieszkańców.

Stawki za postój w ŚSPP Centrum (Stare Miasto):

1-sza godzina: 7 zł

2-ga godzina: 7,40 zł

3-cia godzina: 7,90 zł

Każda kolejna godzina: 7 zł

ŚSPP Centrum funkcjonować będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 oraz w soboty w godzinach 8:00 – 18:00.

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania na Jeżycach

Na obszarze Jeżyc od ul. Roosevelta do ul. Polnej zacznie funkcjonować także Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Podstawą do jej utworzenia tak jak w przypadku Centrum była znowelizowana ustawa o drogach publicznych. Pozwala ona urealnić stawki za postój pojazdów oraz wprowadzić opłaty również w weekendy. Opłaty, które od wielu lat pozostawały na stałym, niskim poziomie można zwiększyć maksymalnie do 0,45% minimalnego wynagrodzenia, czyli do 11,70 zł za pierwszą godzinę parkowania i nawet 16,80 zł za trzecią.

Stawki za postój w ŚSPP Jeżyce:

1-sza godzina: 5 zł

2-ga godzina: 6 zł

3-cia godzina: 6,90 zł

Każda kolejna godzina: 5 zł

ŚSPP Jeżyce funkcjonować będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 oraz w soboty w godzinach 8:00 – 18:00.

O szczegółach zmian w strefie przeczytamy na stronie https://zdm.poznan.pl/