Przewodniczący Nowoczesnej, posła Adam Szłapka zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez J.Kaczyńskiego, M.Morawieckiego, A.Macierewicza, a także inne osoby, które brały udział w zgromadzeniu z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia na pl. J.Piłsudskiego w Warszawie. 

Poseł Szłapka twierdzi, że prokuratura powinna zbadać, czy 10 kwietnia na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie podczas zgromadzenia z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej, nie doszło do popełnienia przestępstwa.

Zdaniem posła Nowoczesnej — doszło do nadużycia uprawnień i naruszenia przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w szczególności par. 14 i 18.1 niniejszego rozporządzenia, oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, czym wypełnili znamiona przestępstwa z art. 231 § 1 k.k. – twierdzi Adam Szłapka.

10 kwietnia na plac J. Piłsudskiego w Warszawie kilkudziesięcioosobowa delegacja członków Prawa i Sprawiedliwości składała kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. W przekazach medialnych można zauważyć, że uczestnicy obchodów, nie przestrzegają nakazanej przez Ministra Zdrowia odległości od siebie. Wielu polityków opozycji, nazwało to zachowanie rządzących “pogardą ze zwykłych obywateli”.