Wojewoda Wielkopolski podjął decyzję, że szpital przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu w ciągu miesiąca zlikwiduje duża część łóżek zakaźnych. Z ponad 400 zostanie 36. Koordynacją leczenia COVID-19 zajmie się inna poznańska lecznica – szpital MSWiA.

Szpital aktualnie posiada 420 łóżek do leczenia pacjentów z COVID-19  – (2 i 3 poziom zabezpieczenia). Od 1 lipca w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu przestanie być szpitalem tylko leczącym chorych na Covid-19. Jak można przeczytać w komunikacje od wojewody „szpital będzie posiadał łóżka „buforowe” dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz 36 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 12 łóżek z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej”.

Od lipca koordynacją leczenia chorych na Covid 19 zajmować się będzie szpital MSWiA im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu. Zgodnie z decyzją wojewody placówka utrzyma 111 łóżek, w tym 15 łóżek respiratorowych.

Na wypadek gdyby fala zakażeń zaczęła rosnąć, w pogotowiu będzie czekać także szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich (obecnie ma kontrakt z NFZ na 56 łóżek zakaźnych i 10 tzw. łóżek respiratorowych).

Wojewoda poinformował także, że leczeniem COVID-19 na południu Wielkopolski zajmie się Pleszewskie Centrum Medyczne oraz szpital w Ostrowie Wielkopolskim. A na północy – szpital w Czarnkowie.