Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu wraz Radą Osiedla Stare Miasto i Miastem Poznań, zmienia cały czas przestrzeń na placu Cyryla Ratajskiego i po raz kolejny wychodzi ze sztuką „na ulicę”. Na placu można oglądać kolejną wystawę rzeźb. Nowy projekt nosi nazwę “Skupienie”. 

Od 13 maja 2020 roku można oglądać kolejną odsłonę projektu tym razem jest to praca grupy studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (większości Wydziału Rzeźby) Anny Brody, Piotr Bryknera, Magdaleny Czapiewskiej, Dariusza Kopka, Marty Sucherskiej i Michaliny Zadykowicz.

– Nasz projekt jest odpowiedzią na temat zadany w ramach zeszłorocznego ogólnopolskiego pleneru rzeźbiarskiego „Wokół Kuli”. Nasz grupa skupiła się na zagadaniu jak w naturze znaleźć kulę, która nie będzie tak oczywista. Szukając tej kuli, trafiliśmy na oko, które posiada soczewkę i wykorzystując kształt soczewki powstały nasze realizacje – mówi Marta Sucherska studentka V roku Wydziału Rzeźby UAP, współautorka projektu.

fot. wystawa rzeźb na pl. C.Ratajskiego/materiały prasowe

Prace studenckie wykonane zostały z żywic syntetycznych, materiału lekkiego i odpornego na warunki atmosferyczne.

– Całość tych prac jest też częścią badania naukowego które tyczy się zastosowania tworzyw sztucznych w warunkach plenerowych, czyli dość nietypowa rzecz, tworzenie z materiałów który jest bardzo techniczny – warsztatowy, w warunkach poza taką przestrzenią – mówi dr Marcin Radziejewski z Wydziału Rzeźby UAP, koordynator projektu.

Do tej pory odbyły się już dwie prezentacja w ramach Plenerowej Sceny Postaw Twórczych. Pierwszy projekt został zaprezentowany w listopadzie, drugi w styczniu. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, kolejne prace prezentowane są w maju.

Projekt artystyczny sceny plenerowej opracował Wydział Rzeźby UAP, Ma ukazywać działalność wydziału w związku z jubileuszem 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (UAP). Osobami odpowiedzialnymi za merytoryczne przygotowanie całego projektu MŁODA RZEŹBA UAP – PLAC CYRYLA Studencka Scena Postaw Twórczych są prof. Karolina Komasa (Dziekan Wydziału Rzeźby), prof. Wiesław Koronowski, dr Marcin Radziejewski, dr Rafał Kotwis, dr Igor Mikoda. Osobą odpowiedzialną za koordynację projektu ze strony Rady Osiedla Stare – Miasto jest przewodnicząca Rady Zarządu pani Alicja Wilak.