Elementy walki w terenie miejskim, a także ewakuację medyczną z symulowanym użyciem helikoptera tak między innymi wyglądały ćwiczenia Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ze Śremu. To pierwsze tego typu ćwiczenia tej brygady w terenie zurbanizowanym.

Pod czujnym okiem instruktorów, żołnierze uczyli się m.in. sposobów podejścia do budynku i sprawdzania pomieszczeń oraz techniki zjazdu na linie, która może okazać się bardzo przydatna zwłaszcza podczas konieczności szybkiej ewakuacji z budynków. Ponadto duża część zajęć miała charakter sportowy oraz kondycyjny.

Bardzo wiele z elementów szkolenia pokazało uczestnikom, jak ważna jest praca w zespole i co znaczy drużyna. Istotnym zagadnieniem, które zostało przećwiczone była ewakuacja rannego do helikoptera oraz elementy związane z działaniem na posterunku kontrolnym. Widzę także, że oprócz innych zalet służba w WOT motywuje też wiele osób do dbałości o sprawność fizyczną i podnoszenie kondycji co widać było przy zadaniach typowo wytrzymałościowych — mówi ppłk. Tomasz Woźniak dowódca Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ze Śremu.

poznań

fot. materiały prasowe

 

fot. materiały prasowe

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej powstała na początku 2018 roku a blisko rok temu rozpoczęła pierwsze szkolenia rekrutów. W tej chwili liczy ponad 1000 żołnierzy. Wkrótce rozpoczyna się kolejne szkolenie podstawowe pod nazwą „Wakacje z WOT”. Po jego ukończeniu, kolejnych 100 żołnierzy – ochotników zasili szeregi wielkopolskich „terytorialsów”.