Policjanci z Poznania zatrzymali siedem osób zamieszanych w oszustwa i włamania na konta bankowe. Sprawcy wykorzystywali złośliwe oprogramowanie i serwery legalnie działających podmiotów gospodarczych. Wstępnie oszacowane straty klientów banków to ponad milion złotych. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawcy „czyścili” konta klientów różnych banków w cały kraju. Zwykle zaczynało się bardzo niewinnie. Pokrzywdzenie otrzymywali różne wiadomości e-mail lub SMS z prośbą o kliknięcie w podany link. Wiadomości informowały o niedopłatach przy zakupie towarów lub usług. Po wejściu w link odbiorca wiadomości nieświadomie instalował na swoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu sprawcy mogli przechwycić dane logowania do rachunku bankowego.

Mając te informacje, oszuści bez trudu mogli przejąć kontrolę nad rachunkiem – wypłacić gotówkę czy nawet zaciągnąć kredyt. Jednorazowo stary sięgały od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Policjanci ustalili, że sprawcy rozsyłali złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem serwerów legalnie działających podmiotów gospodarczych. Pieniądze z kont osób pokrzywdzonych były przesyłane na kolejne konta. Z nich gotówka była wypłacana przez osoby zwerbowane do udziału w przestępczym procederze – informuje podinsp. Iwona Leszczyńska z policji w Poznaniu.

 

 

Zatrzymani „czyściciele kont” to 6 mężczyzn i kobieta, w wieku od 20 do 40 lat. Jedna osoba jest obywatelem Polski, pozostali to obcokrajowcy. Śledczy postawili im zarzuty oszustw i włamań na konta bankowe. Pięciu podejrzanych decyzją sądu trafiło do aresztu. Dwie osoby zostały objęte policyjnym dozorem.