Rozpoczęły się badania archeologiczne w parku Kosynierów przy os. Pod Lipami, u zbiegu ul. Słowiańskiej i Naramowickiej. To rejon pętli Wilczak, z której poprowadzona będzie nowa trasa tramwajowa aż do ul. Błażeja na Naramowicach. 

Jak informują urzędnicy: Archeolodzy pojawili się w parku przed pracami budowlanymi, bo to teren po dawnym cmentarzu ewangelickim. Istniał on od 1899 roku do końca drugiej wojny światowej, a należał do gminy ewangelickiej św. Krzyża. Na cmentarzu działała kaplica w stylu neoromańskim.

Park Kosynierów powstał w tym miejscu w latach 60. Wcześniej wywieziono pozostałości nagrobków i trumien, rozebrano też ostatnie fragmenty kaplicy i ogrodzenia cmentarnego. Archeolodzy spodziewają się, że na terenie badań mogą znaleźć kolejne fragmenty grobów czy szczątek ludzkich, które później przeanalizuje antropolog pod kątem płci i wieku. Zebrane szczątki zostaną ponownie pochowane na cmentarzu na Miłostowie, a ewentualne zabytkowe znaleziska przejdą wstępną konserwację.

Planowana trasa tramwajowa na Naramowice będzie miała ok. 3,3 km długości. Inwestycja obejmuje też budowę niemal 7,5 km dróg, łącznie z dojazdowymi i skrzyżowaniami. Odcinek od pętli Wilczak na północ Poznania, do ul. Błażeja, to pierwszy etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice. Następnym będzie trasa od Wilczaka wzdłuż ul. Szelągowskiej w stronę centrum miasta, do skrzyżowania ul. Garbary, Małe Garbary i Estkowskiego.