Transplantacja bez tajemnic–to hasło inauguracji 12. edycji kampanii społecznej Drugie życie w Wielkopolsce. W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu młodzież z 32 wielkopolskich szkół szkoliła się z medycznych, etycznych i prawnych aspektów przeszczepienia narządów. Przed warsztatami uczniowie szkół średnich wzięli udział w transplantacyjnej grze miejskiej – Transplantacja bez tajemnic.

Kto może zostać dawcą organów? Co czuje biorca tuż przed przeszczepieniem narządu? Jak wygląda życie po transplantacji? Czy możemy wyrazić zgodę lub sprzeciw na pobranie organów po śmierci? Ile osób w Polsce czeka na nowe życie? Czy ta kwestia w ogóle mnie dotyczy? Wokół transplantacji jest wciąż wiele znaków zapytania. Mity, stereotypy i niski poziom wiedzy nie pomagają w ratowaniu zdrowia i życia ludzi.

„Nie znam nikogo, kto jest po transplantacji, ale chciałam zaangażować się w tę akcję, żeby zrobić coś dobrego dla innych. Dopiero tu, podczas gry miejskiej i warsztatów, przekonałam się, że to nie tak. Każdy z nas może być w sytuacji biorcy lub dawcy. Ta kampania jest dla nas wszystkich i o nas wszystkich”. – powiedziała jedna z uczennic ze szkoły im. I. J. Paderewskiego w Lubaszu, która przyjechała do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu i wzięła udział w transplantacyjnej grze miejskiej.

Transplantacja bez tajemnic

Zadaniem młodzieży było odnaleźć cztery miejsca w Poznaniu (CK Zamek, Teatr Polski – Malarnię, Bibliotekę Uniwersytecką oraz Urząd Wojewódzki w Poznaniu), w których na uczniów czekały osoby po przeszczepie, ksiądz, eksperci z zakresu prawnych ​i medycznych aspektów transplantacji. Ich tożsamość była tajemnicą. Każdy ekspert, odnaleziony przez uczniów, opowiadał w kilku zdaniach o wybranych zagadnieniach związanych z transplantacją.

Kampania społeczna Drugie życie rusza w Wielkopolsce już 12 raz. Z roku na rok powiększa się grono osób wspierających akcję i uczniów zainteresowanych udziałem w niej. Pierwsza edycja kampanii ruszyła w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory do akcji promującej rozmowę o oświadczeniach woli i świadomym dawstwie narządów przystąpiło 8 kolejnych województw (małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie). Około 400 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów z ponad 880 szkół średnich rozdało 1 150 000 oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów.