Miasto niebawem zacznie obsługiwać Ukraińców w ich ojczystym języku w miejskiej infolinii – donosi Gazeta Wyborcza. Poznań będzie pierwszym miastem, który wprowadzi tego typu usługę dla mieszkańców zza wschodniej granicy.

Miasto już kończy ostatnie prace zmierzające do tego by Ukraińcy byli w miejskiej infolinii obsługiwani w swoim języku. Poznań wprowadza tego typu rozwiązanie jako pierwsze miasto w Polsce.

Pracowników z Ukrainy w Poznaniu jest już około 100 tysięcy. Odgrywają coraz ważniejszą rolę w wielkopolskiej gospodarce. Od lat brakowało bowiem pracowników w restauracjach, przy produkcji czy w hurtowniach. Lukę te wypełnili pracownicy z Ukrainy. Ekonomiści przyznają, że dziś trudno sobie wyobrazić sytuację by ich zabrakło. Gdyby tak się jednak stało, np. wyjechali by do zdecydowanie bogatszych Niemiec – gospodarka mogłaby mieć poważny problem. Polacy, w dużej mierze, nie chcą już bowiem zajmować prostych stanowisk i z ich obsadzaniem jest poważny problem.

Miasto stara się więc stwarzać atmosferę przyjazną dla przybyszów z Ukrainy. Wprowadzono min.język ukraiński do biletomatów.