Dla wielu osób to ostatni dzwonek, żeby załatwić wszystkie niezbędne formalności umożliwiające głosowanie w Poznaniu, dlatego w najbliższą sobotę, wydłużone będą godziny pracy urzędu, aby móc dopisać się do list spisu wyborców. Można także dopisywać się online. 

Osoby niezameldowane w Poznaniu, a chcące tu głosować, mogą to zrobić, dopisując się do spisu wyborców. Wnioski można składać osobiście w siedzibach urzędu miasta. Muszą one zawierać następujące dane: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, miejsce zamieszkania oraz adres czasowego przebywania w Poznaniu.

Bardzo nam zależy, żeby każdy, kto chce głosować w Poznaniu, miał taką możliwość. W tygodniu nie wszyscy mają czas na załatwianie formalności, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, w sobotę, 5 października uruchomiony zostanie dodatkowy dyżur obsługi wyborców przy ul. Libelta 16/20. Urzędnicy będą przyjmowali interesantów w godz. 9:00 – 13:00 – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wnioski można także składać przez internet, ale trzeba mieć Profil Zaufany na platformie E- Puap lub bezpieczny podpis elektroniczny. Dokumenty o dopisanie się do list wyborców można składać do 8 października. Wnioski elektroniczne i tradycyjne dostępne są na stronach poznańskiego Biuletynu Informacji Publicznej http://bip.poznan.pl/bip/sprawy/dopisanie-do-spisu-wyborcow,428925/. Dopisanie do spisu jest jednorazowe – obowiązuje podczas najbliższych wyborów.

Studenci, tak jak wszyscy wyborcy, mają możliwość dopisania się do spisu, a także pobrania u siebie w gminie zaświadczenia o prawie do głosowania. W Poznaniu część studentów może skorzystać z trzeciej możliwości — głosowania w odrębnym obwodzie.

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zamieszkujący w akademikach: Jowita, Hanka, Zbyszko i Jagienka, Babilon oraz w Domu Akademickim przy ul. Nieszawskiej 3, będą mieli możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym zlokalizowany przy ul. Piątkowskiej 80 (DS. Zbyszko).

Studenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego zamieszkujący w akademikach Eskulap, Karolek, Aspirynka, Medyk, Wawrzynek, Hipokrates będą mieli możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym zlokalizowanym przy ul.Przybyszewskiego 39 (DS. Eskulap).

– Aby móc zagłosować w obwodzie odrębnym ,studenci w swoich akademikach muszą zadeklarować, że 13 października będą przebywać w domu studenckim. Umieszczeni wówczas zostaną w spisach wyborców i nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań — zaznacza Stanisław Tamm sekretarz Miasta Poznania.

Pozostali studenci niebędący mieszkańcami Poznania głosują na zasadach ogólnych, czyli dopisują się do spisu do 8 października lub uzyskują w swojej gminie zaświadczenie o prawie do głosowania. Podczas wyborów w Poznaniu działać będzie 258 lokali wyborczych. Wybory odbędą się 13 października.