Ambasada Sztuki UAP to projekt kulturalny przygotowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu we współpracy z Konsulem Generalnym RP w Kolonii z okazji stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ma na celu prezentację dokonań artystów związanych z poznańską uczelnią.

Podczas wystaw prezentowanych w ramach projektu, przedstawione zostaną współczesne dzieła polskich artystów związanych z uczelnią z wielu dziedzin sztuki od rzeźby, przez dzieła malarskie, graficzne czy fotograficzne, ale także dzieła z zakresu sztuk projektowych.

Wystawa inaugurująca projekt artystycznej ambasady UAP odbędzie się 27 czerwca w Kolonii. Publiczność obejrzeć będzie mogła kilkadziesiąt prac rzeźbiarskich prezentowanych uprzednio w Poznaniu w ramach wystawy z okazji 100-lecia Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych. Na wystawie znajdą się również prace malarskie i fotograficzne wykonane przez pedagogów z Wydziału Malarstwa i Rysunku oraz Wydziału Sztuki Mediów. Czwartym medium artystycznym reprezentowanym na wystawie będzie grafika. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno dokonania poznańskich plakacistów, którzy kontynuują najlepsze tradycje Polskiej Szkoły Plakatu posiadając światową renomę, jak również zaprezentowane zostaną prace laureatów ogólnopolskiego przeglądu plakatowego „Ideografia”, którego tematyka w roku 2018 była ściśle związana ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sama Ambasada Sztuki UAP swoją działalność rozpocznie od początku lipca. Otwarta będzie przez 2 miesiące. Przez ten czas swoje prace w Ambasadzie Sztuki zaprezentuje kilkudziesięciu artystów związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Wystawy, spotkania z artystami, wykłady i panele dyskusyjne odbywać się będą w Młynie Alteburger. To dawny wiatrak w kolońskiej dzielnicy Marienburg, zbudowany pod koniec XVIII wieku na fundamentach średniowiecznej wieży w rejonie rzymskiego fortu morskiego Altenburg. Obecnie jest siedzibą działu handlowego Konsulatu Generalnego RP w Kolonii. Kuratorami wystawy Ambasada Sztuki UAP „Inauguracja” są Mateusz Bieczyński, Rafał Górczyński.