Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu rozpoczyna świętowanie stulecia. Będzie kilkanaście wystaw, koncert, a także remont kamienicy wart ponad 24 miliony złotych.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już na początku roku, ale kulminacja wydarzeń przypada na jego koniec.

W Galerii Rotunda od początku roku trwa cykl wystaw 100/100. To cotygodniowe prezentacje najnowszych dokonań pracowników poszczególnych wydziałów. Projekt został rozpisany na dwa lata, dla każdego wydziału przypadają 4 wystawy w ciągu miesiąca.

W okresie letnim Uczelnia otworzyła Ambasadę Sztuki UAP w Kolonii. Ambasada Sztuki UAP to rozbudowany projekt kulturalny przygotowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu we współpracy z Konsulem Generalnym RP w Kolonii z okazji stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jej celem była prezentacja dokonań artystów związanych z poznańską uczelnią.

We wrześniu w Muzeum Narodowy w Poznaniu otwarto wystawę „Obiekt – przestrzeń”. Przypomina ona twórczość pedagogów związanych z uczelnią na przestrzeni kilkudziesięciu lat, którzy byli reformatorami w obszarze tradycyjnie pojmowanego medium artystycznego i dydaktyki.

14 października o godz. 11:00 odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UAP w związku z przyznaniem doktorat honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Józefowi Robakowskiemu. Jeszcze tego samego dnia z tej okazji w Galerii Duża Scena UAP o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy praca Józefa Robakowskiego i Józefiny Robakowskiej pt. „Sygnały w świetle koloru… „

Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbędzie się 17 października o godz. 11:00 w Atrium UAP. Z okazji 100-lecia UAP 15 października o godzinie 18:00 w Galerii Curators’LAB przy ul. Nowowiejskiego 12 odbędzie się wernisaż wystawy „Pokrewne”.

28 października o godz. 18:00 w Atrium UAP odbędą się Zaduszki Stulecia upamiętniające nieżyjących artystów i pedagogów związanych z Uczelnią.

07 listopada o godz. 18:00 w auli UAM zaplanowano Wieczór Jubileuszowy UAP. Podczas uroczystej gali zostaną wręczone odznaczenia i medale dla najbardziej zasłużonych artystów uczelni. Odbędzie się także specjalny koncert, na którym wystąpi światowej sławy skrzypaczka, finalistka konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Miki Kobayashi.

fot. materiały prasowe – wizualizacja

Uniwersytet Artystyczny wyremontuje też kamienicę przy alejach Marcinkowskiego. Kiedyś było tam kino Gwiazda. Kilka lat temu uczelnia kupiła budynek, aby przeznaczyć go na galerię i sale dydaktyczne. Na parterze będzie galeria – miejsce wystaw dydaktyków, studentów i artystów wizytujących uczelnię. Na wyższych kondygnacjach będą przestrzenie warsztatowe do pracy z młodzieżą i na przykład seniorami w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Remont kamienicy będzie kosztował ponad 24 miliony złotych, potrwa dwa lata.