21 września mając dowód rejestracyjny na samochód można za darmo jeździć tramwajami i autobusami w Poznaniu i okolicznych gminach. Podróżujący pociągami, również tylko pokazując dowód, dojadą do i z Poznania w granicach województwa.

Jednodniowa akcja związana jest z trwającym od zeszłej soboty Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu oraz przypadającym na 22 września Dniu bez Samochodu. W Polsce i na świecie święto obchodzone jest zawsze tego samego dnia, właśnie 22 września, i ma promować korzystanie z innych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska. W związku z tym, że w tym roku Dzień bez Samochodu przypada na sobotę, podjęto decyzję, że w Poznaniu będzie można jeździć za darmo w piątek, aby więcej osób mogło z tego skorzystać.

Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny na samochód (nie jest wymagany, żeby był to dowód podróżującej osoby), aby korzystać z całej sieci tramwajów i autobusów obsługiwanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Będzie więc można nie tylko dojechać do pracy czy szkoły taborem MPK, ale także tym obsługiwanym przez podpoznańskie gminy.

W tym roku do akcji w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przyłączyły się również Koleje Wielkopolskie i POLREGIO. Obsługiwanymi przez nich pociągami będzie można w piątek, 21 września, jeździć o całej Wielkopolsce. Gdyby ktoś jechał poza województwo, to wystarczy zakupić bilet od jej granicy.

Z okazji Dnia Bez Samochodu Miasto Poznań wraz z operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego, firmą Nextbike Polska, przygotowali dla użytkowników PRM miłą niespodziankę. W sobotę – 22 września nie będzie naliczana opłata przez całą pierwszą godzinę każdego wypożyczenia.

 

kontakt